skip to Main Content
0555 804 2871 0216 337 0212

Bulgaristan’da yeni şirket kuruluşları veya Türkiye’de yerleşik mevcut şirketinizin şubesini ticari temsilcilik olarak tescilini yapıyoruz. Talep olunması durumunda; muhasebe, avukatlık, sanal ve gerçek ofis kuruluşlarında da destek sağlıyoruz. Universium Kurumsal olarak ticari ihtiyaçlarınızda anahtar teslim çözümler sunuyoruz.

EOOD (Ednoliçno Drujestvo s Ograniçena Otgovornost) – Tek Ortaklı Sınırlı Sorumlu Şirket Ltd.
OOD (Drujestvo s Ograniçena Otgovornost) -İki veya Daha Çok Ortaklı Sınırlı Sorumlu Şirket Ltd.
EAD (Ednoliçno Aktzionerno Drujestvo) – Tek Ortaklı Anonim Şirket.
AD (Aktzionerno Drujestvo)- İki veya Daha Çok Ortaklı Anonim Şirket.

Bulgaristan’da şirket kuruluşu çalışmasında işleri siz değerli müşterilerimiz için mümkün olduğunca kolaylaştırıyor ve gerekli olan evrakları verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sizler için hazırlıyor ve imzanıza sunuyoruz.

Bulgaristan pazarına girmeyi düşünen firmalarımızın Bulgaristan’da firma kurmaları durumunda AB fonlarından faydalanabilecekleri hususunu göz önünde bulundurmaları önemlidir.

Kurumlar & Gelir Vergisi Kurumlar ve gelir vergisi oranı %10’dur.

KDV KDV oranı %20’dir. Yıllık 50.000 BGN yani 25.000 Eur’a kadar KDV’siz fatura düzenleme hakkınız var. Yıllık satışlarınız bu tutarı aştığı zaman faturalarınızı +%20 KDV şeklinde düzenlemelisiniz. Yurtdışına düzenlediğiniz yani ihracat faturalarında da +%20 KDV dahil etmelisiniz. İhracat faturalarında kestiğiniz %20 KDV’leri 3 ay içinde vergi dairesinde nakit olarak geri alırsınız.

Kar Payı Dağıtımı Yıl sonunda ortaklara kar payı dağıtımında ödenen Gelir vergisi %5’tir.

Zorunlu İşveren Sigortası İşverenler yani şirket ortakları kişi başı aylık 150 Eur emeklilik ve sağlık sigortası primi öderler.

Bulgaristan’da önde gelen Türk sermayeli yatırımlar; Trakya Glass (Şişecam’ın yatırımı, Alcomet (aluminyum ürünleri imalatı), Nursan Otomotiv (otomotiv sektörüne kablo imalatı), Techno-Aktaş (otomotiv yedek parça imalatı), Sarten Bulgaria (gıda ve kimya endüstrisi için metal ambalaj imalatı), Teklas (kauçuk imalatı), Zenon BG (kablo montaj aksamları imalatı), Perfektüp (aluminyum tüp imalatı), First Dialysis Services (diyaliz merkezi), Eczacıbaşı-Monrol (radyofarmasötik üretim tesisi), D-Commerce Bank, Ziraat Bankası, İşbank, Sofya ve Plovdiv’de 4 yıldızlı Ramada otelleri, Etap Adress (yolcu taşımacılığı), City Hotel – Plovdiv, Regnum Hotel – Bansko, Hayat Kimya (temizlik ve hijyen ürünleri), Kastamonu Entegre (ağaç ürünleri imalatı), Kom (şişelenmiş su), Şahinler (tekstil), Santinelli (tekstil), Nobel-Pharma (ilaç) başlıca Türk yatırımlarıdır.

Şimdi Ara
×Close search
Ara